Kategorie: Wszystkie | Historia | Linguae | Orbis | Polonia | Posnania | Varia
RSS
poniedziałek, 01 grudnia 2014
Factum est
W rozwoju historycznym języków teoretycznie najwolniej winny zmieniać się wyrażenia najczęściej używane, najpowszechniejsze. Niewiele jest słów pospolitszych niż stało się. Skąd zatem w najnowszej polszczyźnie jego wypieranie przez zadziało się/podziało się? Najwyraźniej nie jest to kwestia żartobliwej mody, a szczerej pomyłki, skoro formy takie występują u prezenterów radia Kontestacja, których w żadnym razie o wyrafinowany humor językowy bym nie podejrzewał. Rozumiem, że polski język trudnym jest, ale aż tak?
środa, 26 listopada 2014
Merda
Żyjemy w cywilizacji łacińskiej. Łacina otacza nas wobec tego zewsząd, przekazując ukryte znaczenia i pomagając np. w podejmowaniu decyzji o zakupie mebli:

wtorek, 23 lipca 2013
Schola Aestiva Latinitatis Vivae Posnaniensis MMXIII
Schola Aestiva nostra (a die XXVIII m. Iunii usque ad diem II m. Augusti anni MMXIII) omnibus cultum humanitatemque Romanorum amantibus occasionem linguam Latinam novo modo cognoscendi praebet: non scriptoribus antiquis legendis vertendisque, sed de rebus nostrae aetatis viva voce colloquendo et audiendo. Tres gradus sunt: tironum (qui coeperunt Latine discere), tironum falsorum (qui Latine sciunt, sed numquam conati erant Latine loqui), veteranorum (qui et legendi et loquendi periti erant).

Instytut Filologii Klasycznej UAM, Fredry 10, 61-701 Poznań (Collegium Maius, III tabulatum, conclavia: 328; 330, 331)
wtorek, 07 maja 2013
Nomen civitatis Posnaniensis
Laskowik oburzał się kiedyś, że "in Posen" napisaliWidać zadziałało i obsługa niemieckich portali aukcyjnych sobie zapamiętała:


Ciekawe, czy to w ramach rewanżu pracownicy polskich autobusów do "Aachen" nie wiedzą, że jeżdżą do Akwizgranu.

niedziela, 17 marca 2013
Sperne dilectam Cypron
W ostatnich dniach wydarzenia tak nastrajają, że trudno się nie modlić. Módlmy się więc (za Horacjuszem):


C. I 30

O Wenus, królowo Knidu i Pafu,
pozostaw Cypr ulubiony i przybądź
proszona do kaplicy zdobionej, wśród
świeczek zapachu.

Młodość, co bez Ciebie się nie weseli,
Nimfy i Amor swawolny, i Gracje
rozdziane - niech też przyjdą do Glicery,
i bóg złodziei.


czwartek, 22 listopada 2012
De Europa librisque legendis
"Kto wie, czy dzieła greckie i rzymskie nie są dziś jedynemi książkami, które czyta się powoli, dokładnie i umiejętnie i na których uczy się, jak czytać należy. Wogóle, rozmyślając nad kulturą europejską, chyba zawsze dojdziemy do wniosku, że nic nie zastąpi nam dorobku historyczno-kulturalnego oraz treści myślowych i emocjonalnych antyku. Jak długo kultura nasza ma zostać europejską w dzisiejszem znaczeniu europejskości, tak długo ciągle będziemy musieli czerpać z dorobku świata starożytnych Greków i Rzymian, ale czerpać nie w sposób dowolny i możliwie łatwy, lecz przeciwnie, w sposób ściśle określony i trudny, taki właśnie, jaki wyniknie z zetknięcia się z oryginalnym dorobkiem literackim i artystycznym starożytności klasycznej."

(Zygmunt Mirtyński, Kilka zagadnień z zakresu metodyki języka łacińskiego, Trembowla 1936, s. 32-33, ze zbiorów Ogniska Metodycznego Nauki Języka Łacińskiego w III. Gimnazjum Państwowem im. kr. Stefana Batorego we Lwowie)

niedziela, 09 października 2011
Carmen III 21
W całym kraju cisza; aż w telewizji z braku ciekawszych tematów wspomnieli o urodzinach Różewicza. Wolno mi chyba napisać, że byłem dziś we Środzie Wielkopolskiej, ale już wyjawiać celu wycieczki - non licet. Postanowiłem więc opublikować przekład Carmen III 21 Horacego, które żadną miarą nie może podpadać pod agitację wyborczą, skoro pochodzi sprzed dwudziestu z górą wieków:

C. III 21

Zrodzony, jak ja, w poprzednim ustroju,
czy żale, żarty przynosisz, czy spory,
nieprzemyślane, pijane amory,
czy zasnąć pomagasz, mszalny napoju,

jakakolwiek by ciebie nie zdobiła
etykieta, chodź, bo okazja miła:
czas dziś butelkę najstarszego wina
wyjąć z piwniczki na rozkaz Korwina!

Choć jak Sokrates zwykle wodę leje,
na jego łaskę możesz mieć nadzieję;
Katon też lubił, gdy go grzała czysta,
a taki był z niego konserwatysta!

Męki przyjemne zsyłasz umysłowi
rozumującemu na co dzień ściśle,
mędrców zaś troski i tajemne myśli
Rozgadanemu zdradzasz Bakchusowi.

Ty wiarę wzmagasz pośród utrapienia,
biednych obawy w odwagę zamieniasz;
nie boją się potem głosić poglądów
budzących niechęć policji i rządu.

Z tobą przyjdzie Liber, Wenus wesoła,
Gracje, których nikt roździelić nie zdoła,
cała noc minie przy świetle włączonym
aż wróci Słońce i gwiazdy przegoni.

poniedziałek, 08 sierpnia 2011
Schola Aestiva Latinitatis Vivae MMXI
Instytut Filologii Klasycznej UAM oraz Koło Naukowe Klasyków serdecznie zapraszają wszystkich miłośników i miłośniczki języka łacińskiego oraz kultury antycznej na tegoroczną Schola Aestiva Posnaniensis - czyli Letnią Szkołę Żywej Łaciny - odbywającą się w dniach 9 - 19 sierpnia 2011 r.

Jak co roku Schola będzie bezpłatna. Zajęcia, polegające na słuchaniu i komentowaniu współczesnych łacińskich tekstów oraz rozmawianiu po łacinie, odbywać będą się w trzech grupach - zapraszamy dosłownie wszystkich! Pierwsza grupa obejmie osoby, które dotąd kontaktu z łaciną nie miały, druga - te, które łacinę znają, ale nigdy nie używały jej do porozumiewania się, trzecia - zaawansowanych żywołacinników.

W czasie wolnym oferujemy takie przyjemności jak żywołacińskie wyjścia do knajp, zwiedzanie Poznania z łacińskojęzycznymi poznaniakami i poznaniankami oraz inne zajęcia kulturalno-oświatowe :).

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować noclegu, natomiast możemy zaoferować pomoc w jego znalezieniu. Na chwilę obecną polecamy:

- świetnie położony przy Starym Rynku kameralny akademik Akademii Muzycznej (zwykle ulubione lokum uczestników i uczestniczek Scholi) - dojście do miejsca zajęć stąd to około 15 min. Informacje: http://www.dswronka.of.pl/

- jeśli potrzebne jest coś tańszego, to 2 min. od miejsca zajęć znajduje się hostel Dizzy Daisy - oferuje standard schroniskowy (możliwy nocleg w sali wieloosobowej za 35 pln), ma łazienki i toalety na korytarzu. Za to towarzystwo jest bardzo międzynarodowe. Dalsze informacje: http://www.poznanhostel.pl/

Wszelkie pytania i zgłoszenia prosimy kierować pod:
- klasycyuam@gmail.com (zgłoszenia)
- ewelinakrawczyk@onet.eu (pytania)

Można zajrzeć także na http://amu.edu.pl/en/home/​about-us/conferences-and-e​vents/summer-schools/summe​r-school-of-spoken-latin - tutaj znajduje się informacja po angielsku i łacinie.

Schola rozpoczyna się jutro o 11 w Instytucie Filologii Klasycznej, ul. Fredry 10 (III piętro), Poznań.

wtorek, 26 października 2010
Idiomata aurea
Dziś znów, poniekąd, o złocie:


Tagi: złoto
08:50, iulius , Linguae
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 czerwca 2010
Schola Aestiva Latinitatis Vivae MMX
Serdecznie zapraszamy na tegoroczną Letnią Scholę Żywej Łaciny (Schola Aestiva Latinitatis Vivae)!

Kiedy?
Zajęcia rozpoczynają się w poniedziałek (5 VII) o godzinie 11.00. Trwać będą do 15 VII - codziennie, od 11.00 do 15.00. Prowadzone będą na trzech poziomach zaawansowania - od zupełnie początkujących, którzy dotąd nie mieli kontaktu z łaciną, poprzez tych, którzy łacinę znają, ale nie mówią, aż po zaawansowanych żywołacinników. Wniosek: nie trzeba nawet znać łaciny. Ponadto w zajęciach nie trzeba uczestniczyć stale: naliczanie jest, że tak powiem, godzinowe - można w dowolnym momencie dołączyć i tak samo zrezygnować.

Jak?
Forma zajęć to szeroko pojęte warsztaty mające na celu zachęcenie (lub podszkolenie) do porozumiewania się w języku łacińskim.

Gdzie?
Zajęcia będą się odbywały w siedzibie Instytutu Filologii Klasycznej UAM (ul. Fredry 10) w sali 328 i okolicznych.

Za ile?
Udział w scholi jest zasadniczo bezpłatny.


Wszelkie pytania można oczywiście kierować na adres klasycyuam@gmail.com .

A jak ktoś ma wątpliwości, do czego mu się przyda w życiu umiejętność mówienia po łacinie, może spytać się twórcom tej reklamy:


 
1 , 2
[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]Blogi Polityczne